آیا سری‌ترین جلسه جهان به ایران می‌پردازد؟

 آیا سری‌ترین جلسه جهان به ایران می‌پردازد؟

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، ظرف یک ماه گذشته سه بار به اروپا سفر کرد تا مسائل مرتبط با ایران را با مقامات اروپایی در میان بگذارد. سفر فعلی او به اروپا از منظر شرکت در سری‌ترین نشست جهان قابل توجه است.


به گزارش فرارو، هر سال که این نشست بسیار سری برگزار می‌شود، موجی از گمانه‌زنی‌های عمدتا متاثر از نظریه‌های توهم توطئه، فضای رسانه‌ای را فرا می‌گیرد. کنترل سفت و سخت محتویات و جزئیات این نشست و فقدان هر گونه پوشش خبری از آن، به این گمانه‌زنی‌ها دامن زده است. از این رو، بعضی معتقدند جلسه بیلدربرگ، محفلی کوچک از افراد متنفذ غربی است که تلاش می‌کند حکومت جهانی واحدی تاسیس و از این طریق جهان را کنترل کند.

برخی دیگر، این دیدگاه را رد می‌کنند و بر این باور هستند که بیلدربرگ محفلی است که برای تقویت روابط اروپا و آمریکا تلاش می‌کند و دلیل سری بودن آن هم این است که به حاضران در جلسه آزادی کافی بدهد تا بدون نگرانی از رسانه‌ها و افکار عمومی، آراء و افکار خود را درباره مسائل کلان جهانی مطرح کنند.

درباره جلسه بیلدربرگ دیدگاه واحدی وجود ندارد. در آمریکا، این اعتقاد وجود دارد که بیلدربرگ گروهی پنهانی است که اتحادیه اروپا آن را اداره می‌کند و هدف آن محدود کردن آزادی‌ها در آمریکاست. اما در اروپا، این اعتقاد شایع است که بیلدربرگ مجموعه‌ای از برگزیدگان است که به بازار آزاد ایمان دارند و برای ترویج راست‌گرایی تلاش می‌کنند.

واقعیت این است که با وجود سپری شدن بیش از نیم قرن از تاسیس محفل بیلدربرگ، هنوز هم افکار عمومی جهان نمی‌داند که در این محفل دقیقا چه چیزی بحث و بررسی می‌شود. اما از فهرست شرکت‌کنندگان جلسه سالانه محفل یادشده می‌توان با اطمینان بالا استنتاج کرد که موضوعات مورد بحث در نشست‌های بیلدربرگ جنبه کلان و استراتژیک دارند که بر کل جهان تاثیر می‌گذارند. طبق اعلامیه وبگاه قدیمی و مختصر محفل بیلدربرگ، نشست امسال این محفل، که از ۳۰ مه تا دوم ماه ژوئن در شهر مونترو سوئیس برگزار می‌شود، موضوعات کلی نظیر «نظم استراتژیک با ثبات»، آینده اروپا، تغییر آب و هوایی، چین، روسیه، آینده سرمایه‌داری، برگزیت، اخلاقیات هوش مصنوعی، سلاح کردن شبکه‌‎های اجتماعی، اهمیت فضا و تهدیدات سایبری را بررسی می‌کند.

در میان موضوعات اعلامی، نامی از ایران و خاورمیانه نیامده است. اما با توجه به مشارکت جارد کوشنر، داماد رئیس‌جمهور آمریکا و متولی پرونده موسوم به معامله قرن، و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، و نیز هنری کیسینجر، وزیر خارجه اسبق آمریکا، در بیلدربرگ، می‌توان با اندکی اطمینان این احتمال را مطرح کرد که خاورمیانه و شاید ایران در نشست بیلدربرگ بررسی خواهند شد. یکی از محور‌های سفر فعلی پمپئو به اروپا، مسئله ایران است. از یک ماه پیش تاکنون، همزمان با تشدید تنش‌ها میان تهران و واشنگتن در خلیج فارس، مسئله ایران در اکثر نشست‌های بین المللی در اروپا، آمریکا و خاورمیانه مطرح بوده است. به دلیل توافق هسته‌ای ایران، اروپا و آمریکا دچار اختلاف شده‌اند. به رغم خروج یکجانبه کاخ سفید از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اروپا هنوز در این توافق باقی مانده و ایران را به استمرار پایبندی به برجام تشویق می‌کند. پمپئو برای کمتر کردن اختلافات در این زمینه، چندین بار به اروپا سفر کرده و یکی از محور‌های اصلی سفر فعلی او به سوئیس هم همین موضوع است.

در حقیقت، نشست بیلدربرگ در نزدیکی جایی برگزار می‌شود که مذاکرات برجام انجام شده بود. شصت و هفتمین نشست این محفل در شرق دریاچه ژنو در مونترو، یعنی در حوالی شهر لوزان سوئیس، در حال برگزاری است. آیا رهبران سیاسی، اقتصادی و تکنولوژیکی غرب در بیلدربرگ به ایران می‌پردازند؟ جز اعضای بیلدربرگ، کسی پاسخ این سوال را نمی‌داند و حتی اگر هم به ایران بپردازند، بسیار بعید است که این امر رسانه‌ای شود. ولی پمپئو اخیرا هر جا سفر کرده، درباره ایران سخن گفته است.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما