دو فرضیه نگران کننده

دو فرضیه نگران کننده

آرشیدوک فرانتس فردیناند ولیعهد امپراتوری اتریش - مجارستان به دست یک ناسیونالیست صرب به نام پرنزیب در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ در سارایوو بوسنی به قتل رسید و اتریش ادعا کرد صربستان در این کار دخالت داشته و تقاضا نمود تحقیقاتی با شرکت نمایندگان اتریش صورت پذیرد که دولت صربستان تحقیقات را قبول نمود ولی با حضور نمایندگان خارجی مخالفت کرد. دولت اتریش به صربستان اعلان جنگ داد و روسیه بسیج عمومی اعلام کرد و آلمان هم به حمایت از اتریش به روسیه و فرانسه اعلان جنگ داد. قوای آلمان به بلژیک حمله کرد و این اقدام یعنی حمله به یک کشور بی‌طرف موجب دخالت انگلیس در جنگ شد.

  • |
توهم جنگ سرد

توهم جنگ سرد

۲ سپتامبر ۱۹۴۵ در پی تبعات بمباران اتمی هیروشیما، ناکازاکی و تسلیم ژاپن  زنگ پایان جنگ جهانی دوم به صدا درآمد. سقوط آلمان نازی،سقوط امپراطوری های ژاپن و ایتالیا و تاسیس سازمان ملل متحد از عواقب وقوع این جنگ بود. اما عمده ترین اثر سیاسی این جنگ تبدیل ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق به دو ابرقدرت بزرگ و در واقع تقسیم دنیا به دو بلوک شرق و غرب بود. همین امر سبب شد تا اتفاقی بنام جنگ سرد تا اوایل دهه نود میلادی دنیای سیاست را تحت الشعاع قرار دهد. بحران‌های مکرر مانند ساخت دیوار برلین (۱۹۸۹-۱۹۶۱)، جنگ کره (۱۹۵۰-۱۹۵۳)، جنگ ویتنام (۱۹۵۹-۱۹۷۵)، بحران موشکی کوبا (۱۹۶۲) و جنگ شوروی در افغانستان (۱۹۷۹-۱۹۸۸)  به مدت نزدیک به چهار دهه ادامه داشت و در مواردی همچون بحران موشکی کوبا دو کشور را تا آستانه یک جنگ تمام عیار اتمی پیش برد.

  • |
آن مرد نیامد!

آن مرد نیامد!

در دولت نهم احمدی نژاد بدون در نظر گرفتن حساسیت های فرهنگی و مذهبی و البته بدون هم فکری با مسئولین ذی ربط دستور داد تا مقدمات حضور بانوان را در ورزشگاه ها فراهم نمایند اما افکار عمومی خوب به خاطر دارند که این موضوع تا جایی کش رفت تا رسما شخص معظم له به این موضوع ورود پیدا کنند. و البته خوب به یاد داریم که بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 رییس جمهور وقت مشایی را به سمت معاون اولی خود انتخاب کرد که این امر با واکنش های منفی سیاسیون و علما مواجه شد و باز مثل بار قبل تمام دغدغه های مطرح شده را بی پاسخ گذاشت تا نهایتا مورد مذکور نیز با پا درمیانی رهبری فیصله پیدا نماید.

  • |
تفکیک جنستی در دانشگاه شهید مدنی و نظر امام خمینی در این مورد

تفکیک جنستی در دانشگاه شهید مدنی و نظر امام خمینی در این مورد

اخیرا، از سوی جریانی خاص، بحث تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها، ادارات، موسسات، کنسرت‌ها و ... با شدت تحت پیگیری است. این بحث البته بحث غریب و ناآشنائی برای افکار عمومی نیست. از همان ابتداي انقلاب اسلامي در سال 1357 که عده‌ای در پی جداسازی جنسیتی دانشگاه‌ها، با کشیدن دیوار در کلاس ها بودند و با مخالفت صریح رهبر فقيد انقلاب مواجه شدند، پرونده این بحث باز بوده است.

  • |
 پایان ماه‌عسل ترکیه با مخالفان سوری و آغاز ائتلاف با نظام اسد

پایان ماه‌عسل ترکیه با مخالفان سوری و آغاز ائتلاف با نظام اسد

اظهارات اخیر بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه نشان دهنده تغییر بزرگی در مواضع این کشور در قبال سوریه است. زمینه این تغییر را تفاهم‌های محرمانه‌ای فراهم آورد که از طریق هم‌پیمانی روسی ترکیه و سوریه صورت گرفت. دیدار و مذاکره علنی میان این دو "دشمن خونی" در دمشق یا در آنکارا نزدیک است.

  • |
 ۱۷۵۲۰۰ ساعت تا بازگشت آب‌های زیرزمینی به حالت عادی

۱۷۵۲۰۰ ساعت تا بازگشت آب‌های زیرزمینی به حالت عادی

ازدیاد برداشت از آب‌های زیرزمینی در چندسال اخیر شدت فزاینده‌ای یافته، بر همین اساس وزارت نیرو طرح احیا و تعادل بخشی را برای ساماندهی به این مساله تدوین کرده اما طبق گفته وزیر نیرو ۲۰ سال برای رسیدن وضعیت عادی در آب های زیر زمینی زمان لازم است.

  • |
یادداشت عبدالله شهبازی درباره سند منتشر شده از سوی بی بی سی

یادداشت عبدالله شهبازی درباره سند منتشر شده از سوی بی بی سی

آنچه در برنامه «شصت دقیقه» بی. بی. سی. فارسی، پخش شد، در واقع برنامه‌ای بود برای تبلیغ «انقلاب سفید» محمدرضا شاه پهلوی و اصول آن و نیز تقلیل جایگاه امام خمینی در سال‌های ۱۳۴۱- ۱۳۴۳ به یک روحانی معمولی و فاقد جایگاه مرجعیت.

  • |
تحلیلی بر واکنش رهبری به شعار دادن علیه دولت در حرم مطهر رضوی و حرم امام

تحلیلی بر واکنش رهبری به شعار دادن علیه دولت در حرم مطهر رضوی و حرم امام

اتحاد دولت و ملت را به هم نزنید. ممکن است شما از یک دولتی خوشت بیاید، از یک دولت دیگری خوشت نیاید؛ دیگری هم از آن دولت دیگر خوشش نیاید، از این دولت خوشش بیاید؛ ممکن است، اختلافنظرها به جای خود اما دولت و ملت باید در کنار هم باشند.

  • |
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما