سرمایه گذاری خارجی 106 میلیون دلاری در منطقه آزاد ارس

سرمایه گذاری خارجی 106 میلیون دلاری در منطقه آزاد ارس

محسن خادم عرب باغی روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا، مجموع سرمایه گذاری انجام شده در سه سال گذشته توسط واحدهای دارای پروانه بهره برداری در منطقه آزاد ارس را 15 هزار و 866 میلیارد و 165 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: 11 هزار و 888 میلیارد و 688 میلیون ریال حجم سرمایه گذاری داخلی و 3 هزار و 977 میلیارد و 477 میلیون ریال سرمایه گذاری خارجی است.
وی با اشاره به اینکه 173 واحد صنعتی در سایت های صنعتی منطقه آزاد ارس در حال ساخت است، گفت: 961 هکتار وسعت این سایت هاست.
عرب باغی با اشاره به سهم 63 درصدی طرح های عمرانی از درآمد سال گذشته منطقه آزاد ارس، گفت: هزینه کرد طرح های عمرانی منطقه در سال یاد شده یکهزار و 176 میلیارد و 924 میلیون ریال بود.
وی از افزایش 12.5 برابری تامین آب خام صنعتی منطقه در سال 94 نسبت به سال 93 خبر داد و گفت: به این ترتیب 40 لیتر آب شیرین در ثانیه جهت شرب مردم جلفا تامین شده است . 
وی همچنین از افزایش 11 برابری تامین برق فازهای صنعتی ارس و افزایش 2برابری واگذاری خط تلفن ثابت در سال 94 نسبت به سال 93 خبر داد و گفت: رتبه نخست استان آذربایجان شرقی در ضریب نفوذ تلفن ثابت متعلق به این منطقه است.
عرب باغی به افزایش 6.5 برابری تامین گاز مصرفی منطقه اشاره کرد و گفت: مطالعه فرودگاه ارس انجام و اراضی مربوط رفع معارض شده است.
وی با اشاره به اینکه توافق اولیه در خصوص جذب سرمایه گذاری خارجی برای فرودگاه ارس صورت گرفته است، گفت: 23 میلیارد ریال برآورد هزینه فاز اول این طرح است و پس از اخذ مجوز لازم، عملیات اجرایی آن شروع می شود.
وی با اشاره به هزینه کرد 272 میلیارد ریالی طراحی و آماده سازی سایت های صنعتی منطقه از سال 92 تا 95 شمسی، از نصب 14 دستگاه سامانه ضد تگرگ در دشت گردیان با توان پوشش هر دستگاه 100 هکتار به منظور جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی خبر داد.
عرب باغی اعلام کرد: 600 میلیارد ریال از سال 92 تا 95 برای راهسازی و تعریض جاده های منطقه از جمله تعریض جاده جلفا - مرند، تعریض و بهسازی مسیر جلفا - کلیسای سنت استپانوس، احداث راه ایواوغلی - دشت گردیان، احداث راه اصلی درجه 2 بین کاربری های منطقه و بهسازی و تعریض جاده مرزی جلفا - نوردوز هزینه شده است.
وی با اشاره به اینکه 11 کیلومتر از 30 کیلومتر طول باند دوم جاده جلفا - مرند بهره برداری شده است، گفت: تعریض جاده کلیسا 96 درصد پیشرفت دارد .
عرب باغی همچنین گفت: تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی ارس با ظرفیت 6500 مترمکعب در شبانه روز 96 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی با اشاره به اینکه عمران و توسعه خداآفرین، نوردوز، جانانلو و قلی بیگلو به عنوان محدوده های منفصل منطقه آزاد ارس به جهت ظرفیت های مناسب در دستور کار است، راه اندازی گمرک خداآفرین، اجرای سایت قایقرانی در ساحل دریاچه خداآفرین، ایجاد شهرک صنعتی جانانلو و صدور مجوز معدن در محدوده قلی بیگلو را از کارهای انجام شده برای رونق و توسعه اقتصادی این محدوده ها عنوان کرد.
وی با اشاره به احداث بازارچه کالای همراه مسافر در نوردوز و احداث زائرسرا در کنار بارگاه امامزاده سید شعیب روستای دوزال گفت: تجهیز مدارس روستاهای منطقه، اجرا و تکمیل راه های ارتباطی و زیرساخت های گازرسانی و برق رسانی هم در راستای آبادانی روستاها و جذب سرمایه گذاری است.
عرب باغی همچنین گفت: احداث اتوبان بین گیت های ورودی و خروجی در محدوده نوردوز، احداث پل دوستی در منطقه قلی بیگلو، اصلاح پیچ های خطرناک از شهرستان جلفا تا نوردوز و احداث پارک ساحلی و مرمت مجموعه تاریخی کردشت در دست ساخت یا مطالعه است.
وی با اشاره به ظرفیت های کشاورزی منطقه از جمله دشت گردیان به وسعت یکهزار و 833 هکتار با توان تولید 20 هزار تن محصولات باغی در سال و اشتغال زایی یکهزار و 560 نفر، دشت گلفرج به وسعت سه هزار هکتار و دشت قلی بیگلو با وسعت 24 هزار هکتار، گفت: 18 قطعه از 105 قطعه واحد مجتمع گلخانه ای 140 هکتاری ارس بهره برداری شده است.
وی با بیان اینکه فاز نخست بزرگترین مجتمع گلخانه ای خاورمیانه در وسعت 50 هکتار با سرمایه گذاری یکهزار و 400 میلیارد ریال در حال ساخت است، اضافه کرد: این مجتمع با هدف صادراتی احداث می شود و دارای مجموعه سورتینگ و بسته بندی خواهد بود و در کنار آن دانشگاه جامع علمی و کاربردی طراحی شده است.
عرب باغی با اشاره به ایجاد مجتمع بزرگ آبزی پروری در سد خداآفرین و گلفرج جهت پرورش ماهی در قفس با ظرفیت تولید 35 تن ماهی قزل آلا و ماهیان خاویاری، گفت: وسعت این مجتمع 30 هکتار است که از 60 واحد 5 هزار متر مربعی تشکیل شده است .
وی با اعلام اینکه هر واحد این مجتمع قابلیت تولید 35 تن ماهی قزل آلا را دارد، افزود: برای 200 نفر در این مجتمع اشتغال زایی مستقیم ایجاد می شود.
عرب باغی با اشاره به واگذاری اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت به سازمان منطقه آزاد ارس، از ایجاد 3 هزار و 500 شغل مستقیم و غیرمستقیم با راه اندازی فرایند کالای همراه مسافر و رونق مجتمع های تجاری در منطقه خبر داد.
وی با اشاره به رشد دو برابری فرصت های شغلی منطقه در سه سال گذشته از اشتغال 11 هزار و 837 نفر در آنجا خبر داد و گفت: 5500 نفر در سال 92 در منطقه آزاد ارس شاغل بودند.
عرب باغی با اعلام اینکه 325 نفر اتباع خارجی در منطقه آزاد ارس اشتغال دارند، گفت: 227 نفر از این تعداد از ترکیه و جمهوری آذربایجان هستند. 
وی با بیان اینکه توسعه گردشگری یکی از رویکردهای سازمان منطقه آزاد ارس است، از بهسازی و احیای بناها و مجموعه های تاریخی منطقه از جمله کاروانسرای خواجه نظر، حمام تاریخی کردشت، حمام تاریخی جلفا، آبشار آسیاب، امام زاده نوجه مهر، کلیسای چوپان و سنت استپانوس با هزینه کرد 34 میلیارد ریال خبر داد.
وی ظرفیت اقامتی گردشگری منطقه را 2221 تخت اعلام کرد و گفت: مسیر غربی رودخانه ارس طبق استانداردهای بین المللی تجهیز و بهسازی و مسیر شرقی هم به تازگی شروع شده است.
وی با اشاره به راه اندازی رشته ورزشی پاراسل در خداآفرین، احداث پیست کارتینگ و محل بازی پینت بال و راه اندازی بالن سواری، گفت: سه دوره مسابقه ملی اتومبیل رانی آفرود و موتورکراس در منطقه آزاد ارس برگزار شده است.
عرب باغی به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد ارس هم اشاره کرد و گفت: تمامی مدارس روستایی واقع در محدوده منطقه هوشمندسازی، چند واحد آموزشی تجدید بنا و مدارس منطقه با لوازم آموزشی و کتابخانه های کلاسی تجهیز شده است.
وی با اشاره به اینکه 8 هزار دانشجو در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی و دکترا در منطقه آزاد ارس تحصیل می کنند، گفت: تعداد دانشجویان منطقه بیشتر از کل جمعیت شهر جلفاست.
عرب باغی اعلام کرد: در سه سال اخیر میزان مطالعه جامعه محلی با برگزاری مسابقه های کتابخوانی، ایجاد کتابخانه و قرائت خانه عمومی در جلفا 20 هزار دقیقه رشد کرده است.
وی توزیع بیش از 30 هزار جلد کتاب در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و احداث نخستین فرهنگسرای منطقه را در شهرستان جلفا با اعتبار 80 میلیارد ریال از فعالیت های سازمان در راستای تقویت فرهنگی و آموزشی منطقه عنوان کرد .
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: هر چند این منطقه آزاد با رویکرد صنعتی ایجاد شده ، رونق تجاری، کشاورزی و گردشگری با توجه به ظرفیت های موجود منطقه و در راستای توسعه همه جانبه در دستور کار است.
به گزارش ایرنا، هر چند منطقه آزاد ارس از سال 1382 عملیاتی شد ولی از سال 1392 به دوره بلوغ زیرساخت ها وارد و 2 میلیون مرمکعب عملیات عمرانی در این مدت انجام شده است.
تکمیل زیرساخت های منطقه، راه اندازی پنجره واحد سرمایه گذاری و رفع موانع موجود در کنار امتیازات سرمایه گذاری در این منطقه نوید بخش شکل گیری قطب اقتصادی قدرتمندی در شمالغرب کشور است.
منطقه آزاد ارس با وسعت 51 هزار هکتار در 4 بخش منفصل جلفاف نوردوز، خداآفرین و قلی بیگلو در شمالغرب ایران و نقطه صفرمرزی کشورمان با کشور ارمنستان، جمهوری آذربایجان و جمهوی خود مختار نخجوان واقع است.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما