چند سوال از عاشقان تحریم؟!

چند سوال از عاشقان تحریم؟!

واژه «کاسبان تحریم» چند سالی هست به گوش مخاطبان آشنا می آید؛ کنایه از افرادی که در دوران تحریمهای ظالمانه از فرصت بهره جسته و ره صد ساله رفتند و البته وجه اطلاق دیگر آن به افرادی است که بی محابا به برجام تاخته و در اذهان چنین تداعی می کنند که آنان مشتاق و متمایل به بازگشت به دوران پیشا برجام هستند.

این روزها البته با بروز و ظهور برخی واکنش ها می توان پا از واژه کاسبان تحریم فراتر گذاشت و آن را بسط و تعمیم داده و از واژه « عاشقان تحریم» بهره جست که جز چنین کلمه ای شاید هیچ واژه ای نتواند حق مطلب را ادا کند.

نمایندگان کنگره آمریکا طرح تمدید تحریمهای 10 ساله علیه ایران را از تصویب گذراندند و با خودداری رئیس جمهوری آمریکا از امضای طرح کنگره این مصوبه تبدیل به قانون شد.

تمامی مقامات جمهوری اسلامی ایران نیز متفق القول اعلام کردند که این تمدید تحریم ها نقض برجام است و ایران واکنش مقتضی را نشان خواهد داد. رئیس جمهوری به وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی نامه نوشت و دستورات لازم را خطاب به آنان صادر کرد.

از طرف دیگر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای رسما از تعهد کشورش به حفظ و دوام برجام گفته و تاکید کرد که این قانون تمدید تحریم ها نقض برجام نیست و به رغم آنکه نیاز به تعلیق مجدد آن بخشی که بر اساس برجام شامل بر لغو تحریم های هسته ای شده نیست؛ برای اثبات حسن نیت یکبار دیگر حکم تعلیق تحریم ها را امضا کرده است.

در دیگر سو توافق بزرگ با بوئینگ آمریکا و نیز انعقاد قرارداد چند میلیارد دلاری با شرکت رویال داچ شل نشان داد که فارغ از همه این فراز و نشیب ها برجام در میدان عمل راه خود را گشوده و تضمین های میدانی دوام و بقای آن در نقطه و جایگاه مطلوبی است.

در این میان البته واکنش برخی دلواپسان جالب توجه و مایه تعجب است. حسین شریعتمداری خطاب به دولت توصیه می کند که برجام را آتش بزند! او معتقد است اوباما برجام را پاره کرده و  با این وصف ایران باید در اقدامی عاجل برجام را به زباله دان تاریخ بیاندازد!

روزنامه های کیهان و وطن امروز نیز با تیترهای درشت چند روز پیش به استقبال این موضوع رفته اند و تاکید دارند که برجام از حیز انتفاع ساقط شده است!.

این تندگویی ها و تمایل شدید و غیر قابل کتمان این طیف از دلواپسان به از بین رفتن برجام در حالی است که مقامات عالیه نظام با نهایت درایت و نکته بینی به تحرکات مشکوک و نابهنجار طرف آمریکایی نگاه می کنند و این دوستان دلواپس گویا هیچ التفاتی به این موضوع ندارند.

رهبر انقلاب در واکنش به تمدید تحریم های 10 ساله آن هنگام که هنوز به مجلس سنا نرفته و نوبت به امضا یا عدم امضای رئیس جمهوری ایالات متحده نرسیده بود؛ در اخطاری صریح و تذکری مقتدرانه تاکید کردند که تمدید قانون تحریم های 10 ساله نقض برجام است و « اجرایی و عملیاتی» شدن آن با واکنش طرف ایرانی روبرو خواهد شد.

اخطار و انذارهای طرف ایرانی تا بدان حد تاثیر گذار بود که از سخنگوی کاخ سفید گرفته تا رئیس جمهوری آمریکا و بالاخره جان کری مصرانه تاکید کردند که این تمدید تحریم ها نقض برجام نیست و برای اطمینان خاطر طرف ایرانی جان کری ضمن تماس تلفنی با ظریف و همه همتایان خود در 1+5 تاکید کرد که آمریکا خود را متعهد به اجرای برجام می داند و همانگونه که اشاره رفت حکم تعلیق تحریم های معطوف به برجام را یکبار دیگر به امضا رساند.

ظریف نیز سه روز پیش به رغم این اقدامات طرف آمریکایی در نامه به موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام خواستار برگزاری جلسه و رسیدگی به نقض تعهدات ایالات متحده شد.

تاکنون و طی این یکسال و اندی نیز قانون داماتو برقرار بوده و با همان سازوکار تعلیق این قانون در قبال برجام، برجام ادامه دار بوده است اما طرف ایرانی می خواهد که این شمشیر داموکلس که می تواند امنیت روانی سرمایه گذاری خارجی در ایران را مخدوش کند و البته روی کاغذ نقض برجام است هر چند که عملیاتی و اجرایی نشود، منتفی گردد

در این میان اما مشخص نیست چرا عده ای ذوق زده و بدون کم ترین تامل و تفکری هیاهو براه انداخته و درست در مسیر اظهارات تند ترامپ و گفتارهای جدید نتانیاهو که از پاره کردن برجام می گویند، در این شرایط خواستار آتش زدن آن می شوند؟.

تحریم چه گلی بر سر ملک و ملت زده و چه منافعی داشته که آنان بدین سان مشتاق آن هستند، نکته ای است که نه این کاسبان که باید گفت عاشقان تحریم باید به آن پاسخ دهند؟!. اینکه گزینه آلترناتیو آنان چیست نیز دیگر نکته ای است که خوبست آنان بدان پاسخ دهند.

اینکه اگر آمریکا که در خبث نیت آن شکی نیست؛ تحرکاتی می کند که ما را وادار به عکس العمل های هیجانی کرده و بدین سان چهره بهبود یافته ایران در جهان را مخدوش کرده و ما را در برابر اروپا و دیگر کشورها قرار دهد به جای آنکه آنان را در برابر ترامپ و اقدامات متحمل و خودسرانه آینده اش بسیج کند و ما دقیقا بر اساس امیال و اهداف آنان حرکت کنیم و بر همان پاس آبشار بزنیم با کدام روحیه انقلابی و تدبیر حداقلی و خیرخواهی برای ملک و ملت و انقلاب همخوان است؟! نیز از آن سئوالاتی است که این عاشقان تحریم باید بدان پاسخ دهند

 

یادداشت از محمد جعفری

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما