close
تبلیغات در اینترنت
سکونت 19 میلیون نفر ایرانی در بافت‌های بی‌کیفیت شهری

آخرین ارسالی های کانال تلگرام

عضویت در کانال تلگرام سایت

سکونت 19 میلیون نفر ایرانی در بافت‌های بی‌کیفیت شهری

سکونت 19 میلیون نفر ایرانی در بافت‌های بی‌کیفیت شهری

وزیر راه و شهرسازی گفت: 19 میلیون نفر در کشور در بافت‌های بی‌کیفیت شهرها زندگی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اخترنیوز، عباس آخوندی در جلسه شورای اداری لرستان بیان کرد: این سرزمین از همان اوایل تاریخ انقلاب شاهد اتفاقات بزرگی بوده است و نقش آن در دفاع مقدس و جنگ تحمیلی قطعاً مثال‌زدنی بوده و به یاد تمام مردم می‌ماند. مردم لرستان از کیان و تمامیت این سرزمین دفاع کردند و ما مدیون شهدا، جانبازان و مردم این سرزمین هستیم.

وی اضافه کرد: در دوران سازندگی نیز اتفاقات بسیار خوبی در این استان انجام و یا در حال رخ دادن هستند. مردم این استان به دلیل موقعیت جغرافیایی و اینکه در کریدور شمال به جنوب و غرب قرار دارند مفهوم ارتباط و شبکه حمل و نقل را شاید بیشتر از سایر استان‌ها متوجه باشند و می‌دانند که این مهم در توسعه چقدر تاثیرگذار است.

آخوندی تصریح کرد: لرستان نزدیک‌ترین مسیر تهران به خلیج فارس و خوزستان است و می‌تواند در راستای توسعه و آبادانی نقش بسزایی داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: دولت روحانی از روز اول ایده‌ای که داشت این بود که ملت ایران به دلیل موقعیت ژئواستراتژیک می‌تواند سهم بیشتری از اقتصاد جهانی داشته باشد و کشور از این موقعیت ترانزیتی استفاده بیشتری کند.

وی با بیان اینکه ایران به لحاظ هوایی، دریایی و ریلی می‌تواند سهم بسزایی از حمل و نقل کل منطقه داشته باشد، افزود: اگر مدعی سهم‌مان از اقتصاد جهانی و تجارت کل منطقه باشیم سهم ما به لحاظ صنعتی، فرهنگی و اجتماعی در منطقه خیلی بیشتر از آن چیزی است که داریم. اعتقاد ما به توسعه شبکه حمل و نقل و ارتباطی کشور در منطقه است. اگر درون کشور توسعه ارتباطی داشته باشیم می‌توانیم حداکثر جابجایی را در داخل داشته باشیم اما اگر در گستره ملی آن را افزایش دهیم سهم‌مان از اقتصاد در جهان بیشتر می‌شود. رئیس دولت یازدهم تأکید دارد که با حفظ استقلال و سربلندی ملت یک ارتباط مسالمت‌آمیز را گسترش دهد تا سهم‌مان در اقتصاد جهانی بالاتر رود.

آخوندی تصریح کرد: اکثر کشورهای شمالی ایران محصور در خشکی هستند و به دریا راهی ندارند. این کشورها با جمعیتی حدود 450 میلیون نفر ارتباطی با دریا ندارند و ما می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم.

وی ادامه داد: باید خطوط دریایی و بنادر خود را قوی کرده و شبکه ریلی و بزرگراهی متصل به آسیا را اجرایی کنیم. ما ملزم به این هستیم که به کریدورهای بلندتری نگاه کنیم.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: امروز بیش از 17 لاینر در آب‌های خلیج فارس پهلوگیری می‌کنند و می‌توانیم کل کالاهای آسیای میانه را از این طریق جابجا کنیم. همچنین از دهه 40 قرار بوده که تهران تبدیل به هاب هوایی منطقه شود. زمانی ایران خط هوایی پنجم جهان بود. این حق ملت ایران است که هاب هوایی منطقه در تهران باشد. رویکردمان در دولت فقط توسعه ملی نیست بلکه رونق اقتصادی در منطقه و دنیاست که لازمه این کار داشتن اندیشه و فهم درست از موقعیت ایران است.

آخوندی با بیان اینکه شبکه ارتباطات را باید در یک بِشر بزرگ‌تر ببینیم و آن را قرار دهیم، افزود: اگر به توسعه استان نگاه می‌شود باید دید که از اقتصاد جهانی چه سهمی می‌برد. سرمایه‌گذار جدید به بازار بین‌المللی نگاه می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد ما این است که قدرت رقابت ایران را در منطقه افزایش و سهم آن را بالا ببریم و برای اینکه این استراتژی انجام شود باید ابتدا به روی پای خود بایستیم و درون‌زا باشیم و بعد به برون نگاه کنیم. این مهم کار سختی است و زمان می‌برد چراکه نیاز به تغییر رفتار و تولید دارد. باید با یک اسلوب فراملی کار کنیم. میزان پروژه‌های کشور 500 مورد بوده‌اند که حال به 1050 عدد در حوزه دریا و حمل و نقل رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در این استان اتفاقات خوبی در جنوب اندیمشک، بروجرد و خرم‌آباد به بروجرد در حال اجرایی شدن هستند که پروژه خرم‌آباد به بروجرد یک طرح بزرگ با بیش از 1000 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است که امیدواریم با ارزیابی هر چه سریعتر در اختیار مردم قرار گیرد.

آخوندی اظهار کرد: در جهت توسعه فرودگاه خرم‌آباد نیز گام خوبی برداشته شده که امید می‌رود پروازهای آن از 5 به 31 مورد برسند و توسعه هواپیمایی آن زیر و رو خواهد شد. همچنین اپرون فرودگاه گسترش خوبی داشته و 11 هزار متر به آن اضافه شده، باند فرودگاه نیز 400 متر به آن افزوده می‌شود. این تغییرات نقش بسیار مهمی در توسعه حمل و نقل دارند.

وی در حوزه ریلی دو موضوع را بسیار مهم دانست و گفت: بازسازی ریل قدیمی که بیش از 70 سال از عمر آن می‌گذرد در حال حاضر سرمایه‌گذار خوبی داشته است و ریل خرم‌آباد به دورود نیز پیشرفت خوبی داشته است. به لحاظ بودجه‌ای در تنگنا هستیم که با اسناد خزانه و اوراق بهادار می‌توانیم این کمبودها را جبران کنیم.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در سه سال اخیر 500 میلیارد تومان پروژه راه جدید در استان تعریف کردیم. همچنین نگاهی که به تحولات جمعیتی داشته‌ایم جمعیت شهری از 6 میلیون در دهه 30 به 60 میلیون در دهه 90 رسیده است که رشد 10 برابری را نشان می‌دهد اما جمعیت روستایی حدود 27 میلیون ثابت مانده است. مهاجرت بین شهرها زیاد نیست اما طرح جامع شهری به افق دهم نرسیده است و در تحولات جمعیتی تغییرات زیادی ایجاد نشده است.

آخوندی افزود: در راستای مسکن طرح‌هایی که زیاد به کیفیت توجه نکنند طالبی نخواهند داشت. ما حال باید سیاست خود را تغییر دهیم و روی کیفیت شهرنشینی کار کنیم. حدود 19 میلیون نفر در کشور در بافت‌های بی‌کیفیت زندگی می‌کنند و باید سیاست جدیدی را اتخاذ کنیم که عمده آن رفتن به سوی ارتقای کیفیت است.

وی سطح شهر خرم‌آباد را 4700 هکتار عنوان کرد و گفت: به ازای هر 80 نفر یک هکتار داریم که برای همین نیاز به ساختمان مرتفع در شهر نیست. می‌توانیم کیفیت زندگی خوبی داشته باشیم. در بحث برنامه‌ریزی شهری به دنبال گناهکار نمی‌گردیم و ممکن است در هر شهری انجام شود. باید به دنبال کیفیت باشیم. در حال حاضر بخش راهداری از ادارات کل ما جدا شده و به حمل و نقل منتقل شده است. حال اداره کل می‌تواند به شهرسازی بیشتر فکر کند و نیروی بیشتری برای آن بگذارد.

80 درصد اراضی راه آهن دورود – خرم‌آباد تملک شده است

به گزارش ایسنا، عباس آخوندی در حاشیه بازدید از راه آهن دورود – خرم‌آباد و  آزادراه اراک - خرم‌آباد هم گفت: عملیات اجرایی این طرح با ۱۱۴ کیلومتر طول از فروردین‌ماه سال ۹۳ آغاز شد.

وی با بیان اینکه این طرح 2۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اظهار کرد: ۸۰ درصد اراضی در مسیر راه آهن دورود – خرم‌آباد تملک شده‌اند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه عملیات حفاری و زیرسازی پل‌ها و ریل‌های این پروژه در حال انجام است، تصریح کرد: درصدد هستیم یک ایستگاه باری در اطراف خرم‌آباد و همچنین یک ایستگاه برای مسافر در این شهر ایجاد کنیم هرچند هزینه تملک زمین برای این‌کار زیاد است ولی ما این کار را برای رفاه حال مردم انجام می‌دهیم.

آخوندی اضافه کرد: پروژه راه آهن خرم‌آباد - دورود یکی از عظیم‌ترین پروژه‌های کشور است به‌طوری‌که در این پروژه حدود ۶۰۰ دستگاه ماشین آلات وجود داشته و هزار و ۲۰۰ نفر مشغول به‌کار هستند.

وی بیان کرد: آزادراه اراک – خرم‌آباد نیز پروژه یکی از عظیم‌ترین پروژه‌های حوزه راه‌سازی بوده که بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای اجرای آن صورت گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: امید می‌رود با تسریع در روند اجرای این پروژه بتوانیم آن را هرچه سریع‌تر در اختیار مردم قرار دهیم.

آخوندی افزود: طرح آزادراه اراک – خرم آباد به طول ۱۳۵ کیلومتر بوده که ۶۷ کیلومتر آن در حوزه استحافظی خرم‌آباد قرار دارد.

وی اظهار کرد: ۶۷ کیلومتری که در حوزه لرستان قرار دارد به سه قطعه تقسیم شده است و قطعه دوم این پروژه حدود ۳۲ کیلومتر است که از ۶۸ کیلومتری آزادراه شروع شده و تا ۱۰۰ کیلومتری آن ادامه دارد.

وزیر راه و شهرسازی تصری کرد: قطعه سوم آزادراه حدود ۲۰ کیلومتر بوده که از ۱۰۰ کیلومتری آزادراه شروع شده و تا ۱۲۰ کیلومتری آن ادامه دارد.

آخوندی اضافه کرد: قطعه چهارم حوزه استحفاظی لرستان نیز دارای ۱۵ کیلومتر طول است که از ۱۲۰ کیلومتری آزادراه آغاز شده و تا پایان آن ادامه دارد.

وی گفت: کارفرمای این پروژه وزارت راه و شهرسازی و دستگاه اجرایی آن معاونت ساخت و توسعه آزادراه‌ها بوده و این پروژه با پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) عملیاتی شده است.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
محل تبلیغات شما