مهمترین آزمون شوراها انتخاب شهردار است/ شهردار باید در محل خدمت خود اقامت داشته باشد

مهمترین آزمون شوراها انتخاب شهردار است/ شهردار باید در محل خدمت خود اقامت داشته باشد

به گزارش اخترنیوز و به نقل از سایت محلی اوشکایا، مراسم تحلیف دوره پنجم شوراهای شهر، شهرستان اسکو در حضور مرتضی محمدزاده فرماندار شهرستان اسکو و دیگر مسؤولان این شهرستان برگزار شد.‌

در این مراسم ضمن قدر‌دانی فرماندار از زحمات شورای شهر دوره چهارم، اعضای شورای پنجم معرفی شدند.‌

مرتضی محمدزاده فرماندار شهرستان اسکو با بیان اینکه شهرداری‌ها باید نقشه راه داشته باشند و برنامه محور حرکت کنند، اظهار داشت: شهرداری‌ها بازوی اجرایی شوراهای شهر هستند و شوراها خود مجری نیستند‌.

محمدزاده ضمن بیان اینکه نداشتن برنامه یکی از بارزترین معضلات ادارات است که موجبات یک سری مشکلات می‌شوند و دلیلی هستند بر عدم پیشبرد اهداف اصلی شوراها و شهرداری‌ها، افزود: اعضای شورا وشهرداری‌ها باید برنامه مدون در حیطه‌کاری خود داشته باشند و بر اساس آن پیش بروند‌.

فرماندار در ادامه با بیان مشخصات یک شهردار خوب، گفت: شهردار باید رویکرد هم‌افزایی داشته باشد، تحصیلات، کارایی، کاردانی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در نهایت بالاتر از همه بار تعاملی بالایی با اعضاء شورا داشته باشند‌.

فرماندار اسکو  با اعلام تذکر به صورت جدی در مورد اقامت شهرداران در محل خدمت خود، از اعضاء شوراها خواست افرادی را به این سمت منصوب کنند که در شهر محل خدمت خود اقامت داشته باشد.‌

محمدزاده طی سخنانی با تاکید وظایف و اختیارات اعضاهای شورای اسلامی شهر، امانتداری وصداقت را مهمترین شاخصه دانست و گفت: شوراهای اسلامی با در نظر گرفتن قانون اساسی و قوانین و مقررات موجود با برنامه ریزی های دقیق و با امانتداری و صداقت، خدمت رسانی به مردم را از اولویت کاری خود تعیین کنند.

وی تجربه های تلخ و ناخوشایند دوره های گذشته را درس عبرت برای دوره های جدید مهم و مفید عنوان کرد وافزود: شوراهای اسلامی بایدبا برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و با در نظر گرفتن تجربه های تلخ و با منطق، مفهوم خدمت به مردم را درک نموده و زمان را از دست ندهند. چرا که زمان همانند باد با سرعت حرکت می کند و پس از پایان دوره فعالیت نباید در حسرت خدمت به مردم باشند.

فرماندار اسکو انتخاب شهردار را از وظایف اصلی و مهم شوراهای اسلامی دانست و تاکید نمود: شوراها، افرادی را انتخاب نمایند که ظرفیت، پتانسیل و تجربه قوی و کافی داشته باشد. تحصیلات، تعامل، کاردانی و مدیریت از مهمترین شاخصه یک شهردار موفق خواهد بوده و مهم ترین آزمون شوراها نیز همین انتخاب شهردار می باشد.

وی در ادامه گفت: شوراهای اسلامی اگر در تصمیم گیریهای خود دارای علم و اگاهی کافی نباشند با مشکل مواجه و در مکاتبات اداری گرفتار خواهند بود ولی اگر راهکار، نظارت فنی و کافی در راستای قانون وبودجه مصوب داشته باشند، موفق ترین شورا خواهند بود.

علیرضا سلطانی عضو شورای شهرستان و عضو گروه انطباق فرمانداری طی سخنانی گفت: قانون خط قرمز همه است نه فقط مردم. در بعضی تصمیم گیریها بین حاکمیت و مردم تعارض ایجاد می شود و گاهاً در مصوبات شوراها، قانون رعایت نمی شود و این باعث نقض مصوبات می گردد که باید مد نظر اعضای شوراها قرار بگیرد. و انتخاب شهردار خوب و موفق ثمره تفکر و عملکرد بهتر آنهاست.

صادق میرزاآقازاده، دادستان و عضو شورای شهرستان اسکو نیز ضمن تبریک انتخاب شوراهای دوره پنجم طی سخنانی به جایگاه حقوقی شورا و اعضای شوراهای اسلامی اشاره کرد و گفت: از نظر حقوق، اعضای شوراها در حکم مأموران دولت هستند و تمامی تکالیف آنها همانند کارکنان دولت بشمار می‌آید که بایستی در عملکرد خود نهایت دقت را داشته باشند. وی اضافه کرد در فعالیت شوراها دغدغه هایی را داریم که متاسفانه چندان خوشایند نمی باشد و این دغدغه ها در کمیسیونهای تخصصی خصوصاً کمیسیون ماده صد نمود بیشتری دارد. که نمایندگان شورای شهر به عنوان نمایندگان مردم در کمیسیون ماده صد حضور می یابند، متاسفانه از افراد متخلف در ساخت و سازها حمایت می کنند ولی از هزاران شهروندی که مطابق قانون رفتار می کنند حمایت نمی شود.

دادستان شهرستان اسکو نظارت دقیق اعضای شوراهای اسلامی را مهم عنوان کرد و افزود: نظارت در عملکرد شهردار در صدور پروانه های ساختمانی را مطابق ضوابط در طرحهای هادی و جامع بایستی توسط اعضاهای شورای شهر پر رنگ باشد. و بموقع هر نوع اطلاع از جرم بایستی به دستگاه قضایی منعکس گردد در غیر اینصورت خودشان مقصر خواهند بود.

در پایان این مراسم در حضور دکتر مرتضی محمدزاده فرماندار اسکو انتخابات هیأت رئیسه شهرهای سهند، اسکو و ایلخچی انجام گرفت و از بین اعضا، یک رئیس، یک نائب رئیس و یک منشی مطابق آیین نامه های داخلی شوراهای شهر، انتخاب شد.

بر این اساس هیات رئیسه شهر ایلخچی با انتخاب عبدالعظیم مسّاحی به عنوان رئیس، ابراهیم احمدی نائب رئیس و جلال حق شناس به عنوان منشی مشخص شدند.

همچنین فیض‌اله رجبی مسئول حراست شهرداری ایلخچی تا تعیین تکلیف انتخاب شهردار به عنوان سرپرست شهرداری ایلخچی انتخاب و منصوب شدند.

در این مراسم از اعضاهای دوره چهارم شورای اسلامی شهرهای ایلخچی، سهندو اسکو با اهداء لوح سپاس از طرف فرماندار اسکو از خدمات چهار ساله آنها تجلیل بعمل آمد.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما