بحران دریاچه ارومیه به یک مسئله اجتماعی تبدیل شده است

بحران دریاچه ارومیه به یک مسئله اجتماعی تبدیل شده است

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: با تشکیل شورای فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه ارومیه در استان، موضوع این دریاچه را از یک موضوع امنیتی به یک مساله اجتماعی تبدیل کردیم.

به گزارش اخترنیوز به نقل از ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، محمد‌صادق پورمهدی در آیین اختتامیه دومین جشنواره فرهنگی هنری احیای دریاچه ارومیه، با یادآوری فعالیت‌های دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، اظهار کرد: در این راستا یک شورای فرهنگی و اجتماعی در استانداری تشکیل یافت و تلاش برای ارائه راه‌حل‌های اجتماعی برای این موضوع مد نظر قرار گرفت.

وی با اشاره به عواقب خشک شدن دریاچه‌ ارومیه گفت: گرچه تنها 10 درصد آب دریاچه از مسیر آذربایجان ‌شرقی تامین می‌شود اما 90 درصد آثار سوء خشک شدن آن به این استان خواهد رسید.

وی بیان کرد: درباره خشک شدن دریاچه ارومیه تنها مساله کم‌آبی و خشک شدن آن مطرح نیست، بلکه حیات مردم منطقه نیز به این دریاچه وابسته است.

پورمهدی تشریح کرد: اثرات زیست‌محیطی، بهداشتی، کشاورزی و گردوخاک و نمک حاصل از این تخریب، مردم تمام منطقه را تحت شعاع قرار می‌دهد و در این مساله حیات مردم منطقه مطرح است.

وی افزود: دریاچه ارومیه و عواقب خشک شدن آن و احیای آن باید در  گفتمان فرهنگی جامعه و زندگی مردم باشد، اگرچه گفتمان اقتصادی و عمرانی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اما تشکیل شورای فرهنگی اجتماعی در استان، این مساله را از موضوع امنیتی به اجتماعی تبدیل کرد.

پورمهدی ادامه داد: اکنون برای تمام مردم و مسوولان این موضوع عیان شده است که احیای دریاچه ارومیه تنها با خردجمعی، همفکری و همکاری میان نخبگان، مسوولان و مردم محقق می‌شود.

وی با تاکید بر فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف آب گفت: با وجود کاهش بارندگی در سال جاری نسبت به سال گذشته و محدودیت اعتبارات امروز شاهد افزایش 10 سانتی‌متری آب دریاچه ارومیه هستیم.

وی تاکید کرد: این رویداد مثبت نشان‌دهنده حرکت در مسیر درست برای احیای دریاچه بوده و برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری قدم موثری برای به صحنه آوردن هنرمندان و استفاده از راهکارها و ایده‌های آنان در حل این مساله است.

گفتنی است، دومین دوره‌ جشنواره فرهنگی و هنری احیای دریاچه ارومیه که از نهم تا چهاردهم بهمن ماه سال جاری در مجتمع فرهنگی هنری ۲۹ بهمن و تئاتر شهر تبریز برپا شده بود با معرفی نفرات و آثار برگزیده در رشته‌های هنرهای تجسمی، فیلم، عکس، نمایش، شعر، موسیقی، کاریکاتور، خوشنویسی، نقاشی، فیلمنامه‌نویسی، نمایشنامه‌نویسی، پوستر و تصویرسازی به کار خود پایان داد.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات

کد امنیتی رفرش
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما